Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

Edremit Peyzaj ; Bahçe peyzaj uygulamaları , 4 Mevsim Rulo Çim ve Otomatik Sulama , çevre düzenleme , çim alan uygulamaları, bahçe bakım hizmetleri , süs bitkileri temini , satışı , aydınlatma uygulamaları, drenaj uygulamaları , projelendirme ve danışmanlık alanlarında faaliyet göstermektedir.

  • Hamidiye Mahallesi 596. Sokak No:5/B Edremit - Balıkesir
  • info@edremitpeyzaj.com.tr
  • 0 (532) 410 47 75
Bermuda Çim

Bermuda Çim

Bu yazımızda Bermuda çim avantajları ve bakımı, özellikleri hakkında bilgi verilecektir bu sayede Bermuda çimine özgü olarak sunulan imkan ile birlikte sizlere kaliteli ve güvenilir bir inceleme imkanı sunmaktayız. Bermuda çiminin ne şartlarda kullanım sağlayacağını ya da ilgili çim türünün bakımlarını ve özellikleriniz bu yazımızda bulabileceksiniz.

Bermuda Çimi Nedir?

Bermuda çimi ülkemizde çok sık görülen bir çim türüdür. Uzun ömürlü kullanım sağlayan bir çeşit bahçe bitki türüdür. ABD’ de yaygın kullanımı bulunmaktadır. Ülkemizde de tercih edilen bir tür olmuştur. Dayanıklılığı neneni ile tercih onuşu olur. Uygun iklimde, uygun toprak şartlarında iyi bir bakım ile uzun ömürlü kullanım sağlayan bir çim bitki türüdür. Basmaya en dayanıklı çim türüdür. Kendini yenileme işlemi oldukça sık ve fazladır.

Bermuda Çim Özellikleri

  • Bermuda çim açık yeşil ile koyu yeşil tonlarına kadar farklı renk tonunda olabilir.
  • İnce yapraklı ve sık olan bir çim örtüsüdür.
  • Kuraklığa dayanıklı yapısı bulunmaktadır. Su birikmesine karşı göllenmeye karşı dayanıklıdır. 25 derecenin üzerinde kendini yenileme ve gelişimini sürdürme özelliği bulunmaktadır. 0 derecenin altında olması bitkiyi dondurmaz. Ancak rengini sarartır.
  • Basmaya karşı dayanıklılığı söz konusudur. Kendini yenileme özelliği yüksek olduğu için üzerinde hayvan ya da insan basması, ezmesi çimi güçlendirir bir yapıda bulunmaktadır.
  • Gölge alanı sevmez. Gölgeye dayanıklı değildir ve gölge çimi değildir. Serin havaları sevmez. Güneş olan yerlerde daha çok sürgün verir.
  • Deranajı iyi olan topraklarda verimli şekilde gelişme göstermektedir. Kayaç ya da sert toprak yerine ince yapılı toprakların üzerine serilmesi önerilir. Bermuda çiminin ekimi ilkbaharda olmalıdır. İlk sıcaklar ile birlikte ekim sağlanabilir. Sıcak iklim çimi de denilebilir. Bu özelliği ile birlikte sıcak havada en hızlı büyüme gösteren özelliği bulunmaktadır. Maksimum 10 gün içinde bermuda çimleri yeşillenir. Bu nedenle ilkbaharda ekilip en kısa sürede verim alınabilecek bir uygulaması bulunmaktadır.
  • Don olmadığı sürece kış mevsiminde de yeşil kalabilen bir çim türüdür.

Bermuda Çim Bakımı

Bermuda çim bakımı hızlı ve güçlü büyümesi nedeni ile bakımı en kolay çim türü olarak karşımıza çıkar. Bunun için aylık gübreleme yeterli olacaktır. Çok hızlı büyüme gösterir. Ev tipi olarak kullanımda 3 cm lik çim boyutu idealdir. Bunun için bermuda çimlerini iki haftada bir düzenli olacak şekilde budamak uygun olacaktır.

Bu çim türü kuraklığa dayanıklıdır. Ancak uzun kuraklık dönemlerinde de sararma yapabilir. Aslında bu bir ölüm değildir. Kış uykusudur diyebiliriz. Bu gibi olumsuz durum yaşanmaması için uzun kuraklık dönemlerinde daha fazla sulama yapılması önerilir. Aksi takdirde çim kendi koruma mekanizmasını devreye sokarak kendini kış uykusuna hazırlayacak ve sarartacaktır. Tıpkı kışın olduğu gibi. Ancak sonrasında yeniden sulama ile eski yeşilliğine kavuşabilir. Yazın kuraklıkta oluşabilecek sararmayı önlemek için ekstra bir sulama yapılabilir.

Bermuda Çim Avantajları

Bermuda çim çok fazla su istemez. Kuraklığa dayanıklıdır. Basılmaya dayanıklıdır. Bu gibi özellikleri aslında birer avantaj oluşturmuştur. Eğer sizin de bahçeniz için tercih edeceğiniz çim ısıya, soğuğa, basılmaya ya da ezilmeye dayanıklı bir çim ise bunu tercih etmelisiniz. Evcil hayvanınız bahçede ok fazla vakit geçiriyor ise, en avantajlı çim türü olabilir. Hem kedi, köpek gibi evcil hayvanlarınız çimi ezdiğinde çim yok olmaz. Hem de daha güvenilir uzun ömürlü ve dayanıklı bir çiminiz olmuş olur. Avantajlı olan durum aslında sizin kullanım alanınıza uygunluğu içermektedir.

Rulo Çim
18 Ocak 2022, 13:52
Hazır Çim Döşeme
18 Ocak 2022, 14:05