Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

Edremit Peyzaj ; Bahçe peyzaj uygulamaları , 4 Mevsim Rulo Çim ve Otomatik Sulama , çevre düzenleme , çim alan uygulamaları, bahçe bakım hizmetleri , süs bitkileri temini , satışı , aydınlatma uygulamaları, drenaj uygulamaları , projelendirme ve danışmanlık alanlarında faaliyet göstermektedir.

  • Hamidiye Mahallesi 596. Sokak No:5/B Edremit - Balıkesir
  • info@edremitpeyzaj.com.tr
  • 0 (532) 410 47 75
Hazır Çim Döşeme

Hazır Çim Döşeme

Hazır çim montajı öncesi hazırlık yapılması çim ruloların uygulamasından önce yapılması gereken bir durumdur. Bu konuda bir fikriniz yok ise ve nasıl yapılacağını öğrenmek istiyor iseniz, sizler de yazımızdan ilgili hususlarda kolaylıkla yararlanabilirsiniz.

  • Bahçenin sağlıklı şekilde çim ruloyu kabul etmesi için öncesinde bir hazırlık gereklidir. Bunun için hazır çim döşemesi yapılmadan önce bahçenin 10 -15 cm derinliklerinde kazılarak toprağın karıştırılması ve havalandırılması uygun olacaktır. Bu işlemle r için küçük toprak karıştırıcı makineler bulunmaktadır. Eğer bu makineyi kullanmak istemiyor iseniz, bahçe havalandırma tırmıkları ile de el gücü yardımı ile toprağı alt üst yapabilirsiniz.
  • Rulo çim serilecek olan yerde mevcut çakıl taşı ve yabani ot var ise bunların temizlenmesi en uygun olan durumdur. Bu sayede güvenilir şekilde ve profesyonel bir biçimde sizler de uygun koşullarda hazırlığa başlayabilirsiniz.
  • Bahçenin torağının yapısı burada önem kazandırmaktadır. Bahçenin toprağı aşırı killi toprak ya da aşırı kireçli toprak ise, bunun üst tabakasının kaldırılması tavsiye edilir. Bu nedenle zeminin ilk önce 10 cm derinliğinde kazıtılması ve bu kireçli, killi torağın kaldırılması uygun olacaktır. Kireçli toprağı kaldırarak bu kazınan yere uygun nitelikte toprak serimi yapılabilir.
  • Bahçede suyun alacağı eğimin verilmesi oldukça önemlidir. Yağan yağmurlar ya da sulama sonrası oluşacak bir eğimin zamanla oluşması söz konusudur. Kendiliğinden oluşan eğim su baskınına ya da sur birikmesine o alanda bulunan çimlerin çürümesine neden olur. Bunun dışında eğimi ilk etapta vermek daha profesyonel bir sonuç ile çim rulo montajı uygulamasını sağlayacaktır.
  • Bahçede suyun akacağı yönü ve sulama yapılacak yönü hesaplayarak hafif bir eğim verebilirsiniz. Bahçenizde sık sık su birikintisi oluyor ise, drenaj sisteminin kurulması da önemli olmaktadır.
  • Toprağı bu şekilde düzenleyip eğim verdikten sonra toprak tesviyesi yapılması da önemli bir konudur. Mevcut toprağa silindir yardımı ile sıkıştırma yapmak üzerine gelecek olan çim rulolarının hızlı bir şekilde buraya yapışmasını sağlayacaktır. Bunun için zemin toprağını silindir yardımı ile hazırlamak gereklidir. Böylelikle çimin düz bir zemin üzerinde daha çabuk tutunmasına yer hazırlamış olursunuz.
  • Toprağı hazırladıktan sonra çim döşeme yapılacak olan alanı sulamalı ve toprağı dinlendirmelisiniz. Ardından çim uygulamasına geçilebilir. Sulamanın çok yapılmaması tavsiye edilir. Yani çim rulo döşenecek yerin çamur içinde veya toprağa bastığınızda içine girecek şekilde olmaması uygundur. Hafif nemli bırakılması tavsiye edilen bir durumu oluşturmaktadır.

Hazır çim montajı öncesi hazırlık aşaması oldukça önemlidir. Sizler bu aşamada ne kadar çok özen gösterirseniz, çim uygulamasından sonrasında hazır çimin toprağa yapışma süresi de bu şekilde hızlanmış olur. Çim uygulama işlemlerinden önce sağlanan bu hazırlık aşaması ile birlikte daha nitelikli ve daha güvenli şekilde bir arazinin hazırlanmış olması, çim uygulaması yapıldıktan sonra mükemmel sonuç alınmasına yardımcı olmaktadır.

Bermuda Çim
18 Ocak 2022, 14:04
Hizmetlerimiz
01 Mart 2023, 14:30